Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wspólnie Odkryliśmy Dolny Śląsk. Oto laureaci! (ZDJĘCIA)

Małgorzata Moczulska, Fot. Dariusz Gdesz
- Patrząc na laureatów plebiscytu można śmiało powiedzieć, że małe jest piękne i małym się chce, że warto mieć marzenia i warto kochać ludzi, bo ta dobra energia wraca - mówiła nasza redakcyjna koleżanka Katarzyna Kaczorowska, podsumowując plebiscyt „Wielkie Odkrywanie Dolnego Śląska 2014”. Uroczysta gala odbyła się wczoraj w zamku „Książ”.

Radosław Mołoń, wicemarszałek województwa dolnośląskiego, które objęło plebiscyt honorowym patronatem chwalił, że to jedno z najciekawszych przedsięwzięć, jakie ma okazje śledzić.
- Dzięki niemu poznajemy miejsca, tajemnice i inicjatywy, o których nie przeczytamy w podręczniku historii. Odkrywamy Dolny Śląsk nie tylko dla turystów, ale i dla siebie - mówił.
Arkadiusz Franas, redaktor naczelny Gazety Wrocławskiej nie krył, że jest zakochany w Dolnym Śląsku, podkreślał, że tu się urodził i nigdy nie chciał stąd wyjechać. - To jest moje miejsce, moja Ameryka – mówił.

Oto laureaci!

Jednak najważniejsi był wczoraj laureaci i nasi Czytelnicy, którzy mocno wspierali swoje ulubione miejscowości, inicjatywy i agroturystyki, czy restauracje. Łącznie oddali w plebiscycie blisko pół miliona głosów.

W kategorii „Miejscowość” po raz kolejny bezkonkurencyjna okazał się wioska w Kotlinie Kłodzkiej. To wieś Roztoki w gminie Międzylesie. Licząca 450 mieszkańców miejscowość, będąca punktem startowym wycieczek w Góry Bystrzyckie i Masyw Śnieżnika jest malowniczo położona i, co podkreślał Krystian Urner z rady sołeckiej, miejsce gdzie można naprawdę odpocząć. Drugie miejsce zajęło Międzylesie, a trzecie Srebrna Góra.

Projekt Arado wygrał w kategorii „Atrakcja Turystyczna”. To podziemna trasa turystyczna, która jako jedna z niewielu w Polsce, przenosi swoich gości w czasy II wojny światowej, ale w sposób niesztampowy, gdzie miesza się historia, tajemnica i zabawa. - Zwiedzając stajemy się aktorami i musimy uczestniczyć w tym, co przygotowano dla nas na trasie, staramy się zainteresować historią - mówił odbierając nagrodę Jarosław Bona, właściciel Fortu Gerharda, który zarządza obiektem.Drugie miejsce wywalczyły Termy Cieplickie w Jeleniej Górze, a trzecie Teatr Nasz z Michałowic.

W kategorii „Baza Noclegowa” bezkonkurencyjna okazała się Rezydencja Lawendowe Wzgórze w Zachełmiu, która w finale była również rok temu. Nasi Czytelnicy docenili je nie tylko za komfortowe noclegi, ale też położenie. Rezydencja umiejscowiona jest w samym sercu Karkonoszy.
- W przyszłym roku zamierzamy do naszej oferty dołączyć jeszcze jedną atrakcję – Old Picnic Contry - mówił właściciel Jerzy Taterek.
Drugie miejsce zajął Hotel Concordia z Podgórzyna, a trzecie Gościniec Betlejem w Krzeszowie.

Jarmark Produktu Lokalnego w Strzelinie okazał się najlepszym dolnośląskim wydarzeniem. Jarmark ma charakter targów, połączonych z pokazami i występami scenicznymi. Pozwala zaistnieć lokalnym wytwórcom i artystom. - Odbywa się we wrześniu, tegoroczny mamy już za sobą, ale zapraszamy wszystkich za rok – mówiła Agnieszka Bugryn, wicestarosta strzeliński.
Na podium znalazły się również: Święto Grzybów w Węglińcu oraz wystawa „Szlachta na Śląsku” w Muzeum Miedzi w Legnicy.

W kategorii „Agroturystyka” docenione zostało Gospodarstwo Gościnne Jesionówka w Gaworowie, wiosce na granicy Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Doceniane jest przez turystów za warunki jakie oferuje, ciszę, spokój i domową atmosferę.
- To było nasze marzenie, a kiedy wybudowaliśmy już dom i byliśmy tu tacy szczęśliwi, to tym szczęściem postanowiliśmy się dzielić z innymi. I nasi goście to doceniają – mówili Grażyna i Dariusz Jesionowscy.
Drugie miejsce w tej kategorii zajęło Zacisze Trzech Gór w Jedlinie Zdroju, a trzecie agroturystyka Emaus.
W kategorii „Baza Gastronomiczna” zwyciężyło Centrum Rekreacji Krzeszów Krzeszówek, Oberża Wrzosowisko. Goście doceniają tu głównie kuchnię opartą na staropolskich recepturach. - Nasze jedzenie jest naturalne, ekologiczne i pyszne – mówił właściciel Jan Bocheński. Na podium znalazły się również Swojska Chatka z Wrocławia i Cukiernia Spokojna w Karpaczu, której właścicielka Elżbieta Godyń zapraszała gorąco na ciasto drożdżowe babci, według rodzinnej receptury.

Wczorajszą galę uświetnił występ 18-letniej Marleny Rozickiej, bardzo zdolnej wokalistki, która w tym roku wygrała konkurs „Wałbrzych ma talent”. Dziękujemy również zarządowi zamku Książ za gościnę, wałbrzyskiej restauracji „Maria” za przygotowanie cateringu oraz producentowi cydru wrocławskiego „Meli Melum”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto