Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak wygląda nielegalne składowIsko po pożarze w Jakubowie. Rozpoczęło się usuwanie tego, co nie strawił ogień. ZDJĘCIA WCIĄŻ ROBIĄ WRAŻENIE

Grażyna Szyszka
Grażyna Szyszka/Magdalena Piszlewicz
Od poniedziałku, 8 kwietnia z nielegalnego składowiska odpadów w pobliżu Jakubowa wywożone są tony chemikaliów. Robi to Eco - Invest z Wieliczki, lider konsorcjum składającego się w sumie z czterech firm wyłoniona w przetargu ogłoszonym przez Urząd Gminy w Radwanicach. Za wywiezienie około 100 ton odpadów gmina ma zapłacić 271 215 tys. zł.

Pojemniki, które trafią do utylizacji do zaledwie 7 procent zgromadzonych tam wcześniej beczek z chemikaliami, w tym również z niebezpiecznymi dla ludzi i środowiska. Pozostałe 93 procent strawił pożar, który wybuchł tam w lipcu ubiegłego roku.
– Kwota może się zmienić, ponieważ nie byliśmy w stanie dokładnie oszacować ilości, jaka została tam po pożarze składowiska – mówi Józef Machera, sekretarz Urzędu Gminy w Radwanicach. – Jeśli będzie to konieczne, to zwrócimy się do radnych z prośbą o dołożenie pieniędzy na ten cel.
Firma z Wieliczki ma trzy miesiące na wywiezienie zgromadzonych w Jakubowie odpadów, a kolejne dwa na ich utylizację. Gmina zleciła to zadanie w ramach tak zwanego wykonania zastępczego, bo właścicielem nielegalnego składowiska jest Janusz G. z Nielubi. Po zakończeniu prac gmina będzie dochodzić od niego zwrotu poniesionych kosztów.

Przypomnijmy. Nielegalne składowisko w lesie koło Jakubowa działało od kwietnia 2016 roku. Janusz G. zrobił je na wydzierżawionym od mieszkańca Radwanic gruncie w pobliżu szybu św. Jakuba należącego do KGHM. Mimo zakazu wydanego przez gminę i braku zgody powiatu polkowickiego na prowadzenie takiego magazynu, samochody woziły tam beczki aż do 2018 roku.
W lipcu część chemikaliów spłonęła w ogromnym pożarze.
Jakubów to nie jedyne miejsce takiej działalności Janusza G.,. Biznesmen z Nielubi zgromadził tysiące ton pojemników z chemikaliów na działce przy ul. Południowej w Głogowie. Według wycen firm, które przystąpiły do dwóch przetargów zorganizowanych przez miasto, ich utylizacja to koszt około 13 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto