Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Smród w Lubinie - uda się go pozbyć?

Ewa Chojna
Smród w Lubinie - uda się go pozbyć?
Smród w Lubinie - uda się go pozbyć? Ewa Chojna
Smród w Lubinie - uda się go pozbyć? – Mamy dość smrodu w mieście – mówią zgodnie kandydaci w wyborach samorządowych z ramienia Stowarzyszenia „Razem dla Lubina i powiatu lubińskiego”. – Żądamy by władze Lubina w końcu zajęły się tym problemem.

Smród w Lubinie - uda się go pozbyć?

Przez ostatnie tygodnie członkowie stowarzyszenia zbierali podpisy wśród mieszkańców miasta pod petycją, w której protestują m.in. przeciwko przywożeniu na lubińskie wysypisko śmieci z Wrocławia, podwyżce cen za wywóz nieczystości oraz brzydkim zapachom jakie unoszą się z instalacji przetwarzania odpadów. Smród najbardziej dokuczliwy jest w upalne dni, ale nawet jesienią jest on odczuwalny, szczególnie na osiedlach „Przylesie” i nowym osiedlu „Zalesie”.

– Ludzie mają dosyć tego, że wydając grube pieniądze na nowe mieszkania na „Zalesiu” muszą męczyć się ze smrodem – powiedział Mateusz Kazimierczak, kandydat na radnego rady miejskiej. – Ten smród przeszkadza ludziom w codziennym życiu, tylko władzy on nie przeszkadza.

Według członków stowarzyszenia, głównym winowajcą, który „produkuje” smród jest kompostownia należąca do firmy Ekopartner. Dwa lata temu śmieci były w niej przetwarzane na świeżym powietrzu, ale jak przekonuje prezes spółki, od tego czasu wiele się zmieniło.

– Nasza spółka zainwestowała w zamknięty system bioutylizacji odpadów – powiedział nam Filip Olenderek, prezes Ekopartnera. – Cały proces zgodny jest z obowiązującymi przepisami. Odpad jest przechowywany w szczelnej hali, jest napowietrzany, przepuszczany przez biofiltr. Wydaliśmy na to około 10 mln zł.
Filip Olenderek przekonuje, że temat lubińskiego smrodu to typowa kiełbasa wyborcza i nie można porównywać sytuacji z 2012 roku z dniem dzisiejszym.

– Jesteśmy kontrolowani przez SANEPID, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, na własne życzenie zleciliśmy również analizę olfaktometryczną specjalistom z Politechniki Wrocławskiej – dodaje. – Wyniki są dla nas pozytywne.

Tomasz Kołodziejczyk z komitetu „Razem” ma jednak wiele zastrzeżeń do instalacji Ekopartnera. – Plan zagospodarowani przestrzennego nie dopuszcza takiej technologii na tym terenie, nie wiem jak decyzja środowiskowa została wydana przez powiat – powiedział. – Będę się zastanawiał z prawnikami nad wystosowaniem pism do odpowiednich służb.

Przypominamy, że „producentem” smrodu jest nie tylko kompostownia. Obok znajduje się wysypisko śmieci i oczyszczalnia ścieków.

Smród w Lubinie - uda się go pozbyć?

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto