Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przegląd Piosenki Aktorskiej – Tukan OFF jest niesforny!

Małgorzata Matuszewska
Przegląd Piosenki Aktorskiej – Inicjatywa Sentymentalna dba o tradycję ludowych pieśni
Przegląd Piosenki Aktorskiej – Inicjatywa Sentymentalna dba o tradycję ludowych pieśni Przegląd Piosenki Aktorskiej/materiały prasowe
Przegląd Piosenki Aktorskiej to także świetni artyści Nurtu OFF. Rozmowa z Olgą Chojak i Maciejem Markowskim. Inicjatywa Sentymentalna została nagrodzona w Nurcie OFF 36. Przeglądu Piosenki Aktorskiej za Pieśni Przepiękne.

Jak się czuje Tukan OFF? Podobno zaraz po wręczeniu nagrody zabrał go Pan gdzieś w świat...
Maciej Markowski: Tukan OFF jest bardzo niesforny. Najpierw razem z zespołem zabraliśmy go na działkę, a z Wrocławia pojechaliśmy do Grabiszyc koło Bolesławca, więc teraz poznaje wieś. Tutaj koza urodziła koźlątko, więc Tukan OFF oswaja się z wiejską rzeczywistością. I proszę się nie martwić, nie przeziębił się, dbam o niego (śmiech).

Tukan OFF trafił do Inicjatywy Sentymentalnej za koncert „Pieśni Przepiękne”. Graliście go na zakończonym 29 marca 36. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej. Skąd wziął się pomysł powstania Inicjatywy Sentymentalnej?
Maciej Markowski: Inicjatywa powstała w 2007 roku. Trzy lata temu grupa zebrała się ponownie, a tegoroczny koncert to trzecia odsłona Inicjatywy Sentymentalnej, w nowym składzie. Teraz tworzą ją: Olga Chojak, Julita Charytoniuk, Joanna Skowrońska.

A jak powstały Pieśni Przepiękne?
Olga Chojak: To są pieśni ludowe z różnych stron świata, z pogranicza folkloru miejskiego i wiejskiego. Pochodzą z archiwalnych nagrań lub przekazu ustnego. W Inicjatywie wszystkie zajmujemy się muzyką tradycyjną, nagrywałyśmy ludowe śpiewaczki – tak pieśni trafiły do naszego archiwum. Jesteśmy po etnologii, Julita studiowała muzykologię. Współpracując ze sobą, skupiłyśmy się na tym gatunku.
Maciej Markowski: Marek Kocot zaprosił nas do swojego Antykabaretu, Olga zaproponowała muzykę pochodzącą z korzeni folkloru. Postanowiliśmy złożyć projekt na Przegląd Piosenki Aktorskiej, zaaranżowałem piosenki. Z Olgą świetnie się pracuje, to bardzo konkretna osoba. Dziewczyny zaśpiewały Pieśni Przepiękne na głosy i tak to poszło.

Folklor, a także muzyka folk, to modne kierunki. Pan chyba nie ma z folklorem dużego doświadczenia?
Maciej Markowski: Mam małe doświadczenie z muzyką folklorystyczną, grałem w zespole Kariera i w Małych Instrumentach, jestem kapitanem pseudoszantowego zespołu Shanthario – tworzę go z czterema osobami, które nie umieją grać (śmiech). Chciałem spróbować czegoś innego, a w Pieśniach Przepięknych słychać moje doświadczenia muzyczne. Moja interpretacja folkloru narzuca sposób myślenia o tej muzyce.

Pieśni Przepiękne będą dalej grane?
Myślimy o ich przyszłości. Chcemy nagrać płytę, nie wiemy jeszcze, w jakim składzie. Muzyczna warstwa płytowa i koncertowa to dwie różne rzeczy.

Mają Państwo nowe muzyczne plany?
Maciej Markowski: Teraz pracuję nad instalacją na Biennale WRO. Projekt nosi tytuł Kwartet na pomidory – to generatywna kompozycja sterowana pracą ogrodnika.
Olga Chojak: Mieszkam na wsi, mam małe dziecko, więc plany artystyczne są w dalszej perspektywie. Będziemy grać Pieśni Przepiękne w formie z PPA. Na pewno będę zajmować się muzyką tradycyjną.
CZYTAJ
PRZEGLĄD PIOSENKI AKTORSKIEJ – LAUREACI

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto