Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noc Świętojańska nad Czarną Wodą

MSZ
materiały prasowe
Noc Świętojańska nad Czarną Wodą. W Bukownej w sobotę 21 czerwca od godz. 12.00 do północy, a może i nawet dłużej, odbywać się będzie plenerowa impreza z okazji Nocy Świętojańskiej. Świętojańska wioska ulokowana zostanie nad rzeką Czarna Woda, a udział we wszystkich obrzędach bezpłtny.

Któż z nas nie zna tradycji puszczania wianków czy poszukiwania kwiatu paproci, kwitnącego raz do roku, właśnie podczas przesilenia letniego słońca? Te prastare pogańskie zwyczaje żyją w naszej pamięci do dziś, mimo usilnych prób wykorzenienia ich przez katolickich księży z życia i kultury dawnych Słowian.

Wiele miast, miasteczek i wsi przygotowuje się do obchodów Nocy Świętojańskiej. My zapraszamy Was do Bukownej (teren gminy Lubin), gdzie już w sobotę nad rzeką Czarna Woda, stanie wioska Świętojańska. Zabawy rozpoczną w samo południe, a potrwają do co najmniej północy – wszystko zależeć będzie od Was.

Noc Świętojańska nad Czarną Wodą

Gry i zabawy, strzelanie z łuku, pokazy strażackie, plener plastyczny, konkursy sportowo-rekreacyjne, między innymi takie atrakcje czekają na wszystkich tych, którzy zbłądzą do Bukownej. Dorośli będą podziwiać sztukę rękodzielniczą, a dzieci pobawią się w ogrodzie zabaw. Plenerowa impreza zapowiada się wesoło i kolorowo, po prostu folkowo, jak przystało na obchody Sobótki.

Około godz. 14.00 odbędzie się przegląd zespołów tanecznych (zgłoszenia grup tanecznych z programem do 6 minut, do 19.06.2014 w GOK Raszówka). Będzie również kilka konkursów tematycznych ściśle związanych z kupalnocką: na najciekawszy strój słowiański i najciekawszy strój dnia (zgłoszenia do godz. 14.30), na najpiękniejszy wianek świętojański oraz festiwal bukietów kwiatowych (zgłoszenia do godz. 16.00) oraz konkurs poszukiwania kwiatu paproci.

O godz.15.30 do Bukownej na byle czym zlecą się czarownice. Potem będzie Polonez i tańce dziewic. W barwnym korowodzie zaprezentować się będzie mógł każdy, kto wykaże się kreatywnością i na święcie pojawi się w przebraniu. Czeka nas spływ kajakowy i pokaz tańców z ogniem, gdy zapadnie zmrok.

Noc Świętojańska nad Czarną Wodą

Żeby tradycji stało się zadość, na toń Czarnej Wody będziemy puszczać wianki. Jednak wcześniej przeprowadzone zostaną warsztaty ich wyplatania – wybierzemy te najładniejsze.

Od godz. 17.00 zaprezentują się zespoły działające w GOK Raszówka. Będą to zespoły folklorystyczne: „Lubin” z Krzeczyna Wielkiego i „Koniczynki” z Miłoradzic, zespoły wokalne: „Jarzębina” z Księginic, „Swojska Nuta” z Bukownej, „Siedlecka Nuta” z Siedlec i „Lejdis” ze Składowic oraz Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Legnicka” z Legnicy. By hucznie zakończyć obchody Świętojańskiej Nocy, zagra i zaśpiewa dla zgromadzonych gwiazda wieczoru zespół „Pireus”.

Noc Świętojańska nad Czarną Wodą

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto