Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Moc światła na XVIII Dolnośląskim Festiwalu Nauki (PROGRAM)

Agata Grzelińska
Piotr Krzyżanowski / Polska Press Grupa
17. września w Gmachu Głównym Uniwersytetu Wrocławskiego rozpocznie się XVIII Dolnośląski Festiwal Nauki. W programie festiwalu m.in. wykład laureata nagrody Nobla, debata oksfordzka uczniów liceum czy wykłady na tematy kryminalne. Oficjalne otwarcie w czwartek o godz. 12:00 w Auli Leopoldina.

W tym roku Dolnośląski Festiwal Nauki osiągnie pełnoletność. Program zapowiada się bardzo bogato. Pierwsza wielka atrakcja to wykład ubiegłorocznego laureata Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki prof. Shuji Nakamury z Japonii. Wynalazca diody emitującej niebieskie światło odbierze tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego podczas inauguracji Festiwalu 17. września o g. 12:00 w Auli Leopoldina.

ZOBACZ: Inauguracja Dolnoślaskiego Festiwalu Nauki

Motywem przewodnim Dolnośląskiego Festiwalu Nauki - światło
Ponieważ rok 2015 jest Międzynarodowym Rokiem Światła i Technologii Wykorzystujących Światło, organizatorzy postanowili, że nadchodzący Festiwal odbędzie się pod hasłem Światło Nauki. Motyw światła pojawi się w większości wykładów, warsztatów, pokazów, koncertów i wielu innych wydarzeń.

17. września dr hab. Bogusław Bednarek z Wydziału Filologicznego UWr wygłosi pierwszy festiwalowy wykład pt. "Światło - ciemność w kulturze i literaturze" (18. września, g. 10:00, UWr, Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii, ul. Uniwersytecka 7/10).

Uczniowie liceum działającego przy Politechnice Wrocławskiej oraz V LO w Legnicy zmierzą się podczas debaty oksfordzkiej "Nauka w nowym świetle - jak osiągnięcia nauki wpływają na codzienne życie" (21. września, g. 11:00, PWr, bud. A-1, Wybrzeże Wyspiańskiego 27, aula).

Światło w medycynie na Festiwalu Nauki
Dowiemy się też, na czym polegają nowe światełka nadziei w medycynie. Opowie o nich prof. Tadeusz Dobosz z Uniwersytetu Medycznego (23. września, g. 16:00, UMed, Collegium Anatomicum, ul. Chałubińskiego 6a, sala wykł.).

Wielu pewnie zainteresuje prelekcja "Zawsze zwarty i gotowy - czyli co nieco o utrzymaniu sprawności seksualnej u mężczyzn" dr. Zygmunta Domagały i dr. hab. Dariusza Kałki (23. września, g. 18:15, Wrocław: UMed, Collegium Anatomicum, ul. Chałubińskiego 6a, s. wykładowa, g. 18:15).

Wykłady spod ciemnej gwiazdy
Mówiąc o świetle, nie można pomijać ciemnych spraw. Będzie kilka wykładów na tematy kryminalne, m.in. Arlety Lebiody i Anny Jonkisz "DNA- światełko dla CSI" (18. września, g. 10:00, UMed, ul. Chałubińskiego 2a, s. 7).

- Zapraszam. Przyjdźcie i razem twórzmy ten festiwal. Żadne festiwalowe wydarzenie nie jest tylko nauką albo tylko zabawą, to zawsze jest połączenie nauki i zabawy - zachęca prof. Kazimierz Orzechowski, koordynator DFN.

Festiwal potrwa do 30 października we Wrocławiu, Legnicy, Zgorzelcu, Głogowie, Jeleniej Górze, Bystrzycy Kłodzkiej, Wałbrzychu, Dzierżoniowie, Ząbkowicach Śląskich i Lubinie.

SPRAWDŹ PROGRAM DOLNOŚLĄSKIEGO FESTIWALU NAUKI

DOLNOŚLĄSKI FESTIWAL NAUKI - HARMONOGRAM

Wrocław 18 - 23. września
Legnica 24–25. września
Głogów 30. września – 2. października
Zgorzelec 1–2. października
Jelenia Góra 8–9. października
Bystrzyca Kłodzka 8–9. października
Wałbrzych 12–30. października
Dzierżoniów 15–16. października
Ząbkowice Śląskie 21–23. października
Lubin 22–23. października

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto