Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubińska Giełda Birofiliów

Ewa Chojna
Lubińska Giełda Birofiliów - zapraszamy na Festiwal Piwa w Lubinie
Lubińska Giełda Birofiliów - zapraszamy na Festiwal Piwa w Lubinie Wzgórze Zamkowe Lubin
Lubińska Giełda Birofiliów - 3 maja 2014r. Zachęcamy do odwiedzenia terenów zielonych nie tylko wielbicieli piwa, ale również kolekcjonerów przedmiotów z piwem nierozerwalnie związanych.

Lubińska Giełda Birofiliów

Kolekcjonerów i miłośników birofiliów, czyli wszystkich rzeczy, od kapsli począwszy, związanych z piwowarstwem i z piwem, z pasją piwną zapraszamy na branżową giełdę, która odbędzie się podczas II edycji Lubińskiego Festiwalu Piwa.

Do udziału zapraszamy wszystkich hobbystów piwnych „skarbów”: zarówno kolekcjonerów (butelek, szklanek, kufli, etykiet, kapsli, otwieraczy itp.) jak i osoby zainteresowane ich podziwianiem. Giełda Birofiliów będzie unikatową tego typu imprezą w Lubinie, więc wszyscy zbieracze browarniczych gadżetów będą mieli niepowtarzalną okazję do publicznego zaprezentowania swoich kolekcji.

Lubińska Giełda Birofiliów
Degustacja Piwa krok po kroku

Przede wszystkim pamiętajmy, że piwo jest produktem biologicznie delikatnym, bardzo wrażliwym na temperaturę i światło. Przez złe warunki przechowywania i niewłaściwe serwowanie można pogorszyć lub całkowicie zagubić walory piwa. Przeznaczone do spożycia w lokalu lub w domu piwo, musi być przechowywane w chłodzie, chronione przed światłem i wysoką temperaturą; niewskazane jest również zbytnie oziębianie (piwo traci smak). Znawcy piwa wiedzą, że należy je pić schłodzone, powinno się pić piwo o temperaturze 8-12 st. C. Niezależnie od formy, naczynie z którego będziemy pić piwo wymaga właściwego przygotowania. Szklankę czy kufel trzeba całkowicie oczyścić z tłuszczu, gdyż nawet drobne jego ślady mogą spowodować zbyt szybkie opadanie piany. Po umyciu szkła minimalną ilością detergentu musi być ono płukane w dużej ilości wody i suszone tak, aby nie pozostawić żadnego osadu na szkle, np. tkaniny ze ściereczki. Na chwilę przed nalaniem piwa do naczynia, zaleca się je zwilżyć, gdyż szkło zbyt suche przyspiesza wydzielanie rozpuszczonego w piwie dwutlenku węgla.

Lubińska Giełda Birofiliów

O prawdziwym znawcy świadczy to, w jaki sposób napełnia naczynie piwem. Robi to kierując się zasadami: szklanka powinna być nachylona pod kątem 45 stopni w odległości 2,5 cm od nalewaka. Nie może się opierać na kurku, z którego piwo winno się lać „pełną parą”. Gdy szklanka jest w połowie pełna, należy ją stopniowo ustawić w pionie. Reszta piwa leci prosto do szklanki, co zapewnia właściwe uwolnienie dwutlenku węgla tworząc 2,3 cm. pianę.

Dobre piwo jest idealnie przezroczyste o ładnym złocistym kolorze. Gęsta piana utrzymuje się co najmniej 3 minuty, a w napoju nie pojawia się ślad zmętnienia. Po wypiciu piwa na ściankach szklanki pozostają „pierścienie” utworzone przez pianę. Warstwa piany jest nie tylko estetyczna, ale także użyteczna. Dzięki pianie – piwo dłużej zachowuje własny aromat. Chroni ona piwo przed kontaktem z tlenem i zapobiega jego niszczycielskiemu oddziaływaniu na niektóre składniki. Dlatego do szklanki powinno się wlać całe piwo na raz, a piana powinna się wznosić do brzegu naczynia.

Niektóre piwa powinno się nalewać w specyficzny sposób. Np. Guinnessa nalewa się na dwie tury. Najpierw napełnia się 2/3 szklanki i odstawia na około 2 min. – piwo musi nabrać czarnobrunatnego koloru, wtedy piana pięknie się układa. Dopiero potem dolewa się do końca i odstawia, czekając, aż piana będzie gęsta i biała.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto