Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubin. Zaoszczędzą na latarniach. Wspólny przetarg przynosi spore korzyści

Ewa Chojna
Paweł Lacbeta
Lubin. Zaoszczędzą na latarniach. Wspólny przetarg przynosi spore korzyści. Nawet 666 tysięcy złotych może zaoszczędzić lubiński budżet w 2018 roku na oświetleniu ulic. W kolejnym, grupowym już przetargu udało się wynegocjować korzystne stawki.

Lubin. Zaoszczędzą na latarniach. Wspólny przetarg przynosi spore korzyści.

Było to możliwe dzięki wspólnej pracy dokładnie 1221 samorządów z czterech województw, które zdecydowały się wziąć udział w jednym przetargu na dostarczenie energii. Mało tego. Jednym z warunków przetargu było to, że energia dostarczana do miast i wsi ma pochodzić całkowicie z odnawialnych źródeł energii.

– Grupa zakupowa, której przewodniczy prezydent Lubina liczy 1221 podmiotów z 200 samorządowych jednostek. Dla potrzeb dostaw energii do oświetlenia ulicznego zwycięzcą postępowania przetargowego okazała się po raz pierwszy firma Energia Polska Sp. z o.o., która zadeklarowała, że 100 proc. energii pochodzić będzie właśnie z odnawialnych źródeł, oferując jednocześnie najniższą cenę – poinformował nas Jacek Mamiński, rzecznik prasowy prezydenta Lubina.

Jak szacują urzędnicy, gdyby nie stworzyć grupy zakupowej i nie ogłaszać wspólnego przetargu, miasto płaciłoby za oświetlenie uliczne prawie 1,5 mln zł, tymczasem w 2018 roku zabezpieczono na ten cel 801 tys. zł. Kolejnym sposobem na dodatkowe oszczędności są lampy ledowe. W Lubinie na ponad 6 tysięcy latarni ulicznych 1029 sztuk to oprawy ze źródłami LED.

– Wymiana na oprawy ledowe realizowana jest ze wspomnianych oszczędności w kosztach energii – mówi Jacek Mamiński. – Same oprawy ledowe generują kolejne oszczędności w rachunkach za energię dzięki dużej wydajności źródeł.

Jest to również korzystniejsze dla mieszkańców, którzy spacerują ulicami Lubina, zwłaszcza po zmroku. – Po zamontowaniu opraw LED na ulicach w obrębie gęstej zabudowy znacznie ograniczone jest oświetlanie elewacji budynków mieszkalnych, a niemal cały strumień świetlny skierowany jest tylko tam gdzie jest najbardziej pożądany czyli na jezdnię i chodnik – wyjaśnia rzecznik prezydenta. – W połączeniu z możliwością redukcji intensywności świecenia w godzinach zmniejszonego ruchu pozwala na uzyskiwanie maksymalnych oszczędności przy zachowaniu dopuszczalnych parametrów.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto