Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Komisja Petycji z misją w regionie legnickim

Agata Grzelińska
Piotr Krzyżanowski
– Georgiana Sandu z sekretariatu Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego poinformowała, że w dniach 30-31 maja 2013 roku Komisja przeprowadzi wizytę rozpoznawczą na Dolnym Śląsku w Polsce – mówi Janusz Łucki, rzecznik Gminy Wiejskiej Lubin.

– Celem tej wizyty będzie zbadanie zarzutów, jakie w petycjach zawarli mieszkańcy gmin zagrożonych odkrywką – dodaje Janusz Łucki.

Jak przypomina rzecznik, w imieniu gmin: Lubin, Kunice, Ruja, Miłkowice, Ścinawa oraz Prochowice petycję złożyła w Brukseli Irena Rogowska, wójt Gminy Lubin, jednocześnie liderka Społecznego Komitetu „Stop Odkrywce” i przewodnicząca Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”.

– W programie misji Parlamentu Europejskiego znajdą się m.in. spotkania z władzami samorządowymi, członkami Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”, ekspertami oraz mieszkańcami gmin zagrożonych odkrywką, a także wizytacja terenów położonych na złożu węgla brunatnego „Legnica” – dodaje Janusz Łucki.

Wizyta unijnych urzędników to efekt ignorowania przez polskie władze mieszkańców gmin położonych na złożu „Legnica”. Gdy kilka lat temu okazało się, że plany budowy kopalni odkrywkowej węgla brunatnego, o których mówiło się od klat, zaczynają być realne, zarówno mieszkańcy gmin, jak i ich władze samorządowe, rozpoczęły starania o zaniechanie budowy. Jesienią 2009 roku odbyło się referendum w tej sprawie. Wyniki były jednoznaczne – większość ludzi nie chce kopalni. Przez chwilę wydawało się, że głos większości ma decydujące znaczenie, ale szybko okazało się, że rząd polski nie zamierza brać pod uwagę wyników referendum.

– Nieuszanowanie wyników referendum przez władze państwowe stało się bezpośrednią przyczyną złożenia petycji w Parlamencie Europejskim w lutym 2010 roku – przypomina Łucki. Po ponad dwóch latach w Komisji Petycji zapadała decyzja, by zbadać tę sprawę na miejscu.

Irena Rogowska powtarza, że przez długi czas walczący z planami budowy kopalni chcieli załatwić sprawę z polskim rządem, ale w końcu zostali zmuszeni do wystąpienia na forum międzynarodowym. – Zostaliśmy do tego zmuszeni przez rządzących – stwierdziła wójt Gminy Wiejskiej Lubin. – Byliśmy i jesteśmy jako obywatele lekceważeni i ignorowani.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto