Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kancelaria Prawno - Finansowa w Lubinie. Tu frankowicze znajdą pomoc

MSZ
O problemach z kredytami we frankach
O problemach z kredytami we frankach jacek smarz/ zdjęcie ilustracyjne
Kancelaria Prawno - Finansowa w Lubinie. Tu frankowicze znajdą pomoc. W dalszym ciągu bardzo popularnym tematem w mediach jest temat tzw. kredytów frankowych. Czy frankowicze skazani są na łaskę i niełaskę banków i rządzących, czy mogą zacząć działać sami?

Kancelaria Prawno - Finansowa w Lubinie. Tu frankowicze znajdą pomoc

Rozmowa z radcą prawnym Maciejem Kowalskim, partnerem zarządzającym w Kancelarii Radców Prawnych Kowalski, Popławski i Wspólnicy S.C. w Legnicy.

Panie Mecenasie, w ostatnim czasie bardzo popularnym tematem w mediach stał się temat tzw. kredytów frankowych, czy mógłby Pan go przybliżyć?

Maciej Kowalski: Kredyt frankowy to kredyt, który powinien być udzielony przez bank w walucie, czyli we franku szwajcarskim (CHF). W istocie kredyty udzielane Polsce, głównie w latach 2002-2011 nie były wcale kredytami walutowymi a kredytami złotowymi waloryzowanymi wg kursu CHF. Były dwa rodzaje kredytów: indeksowany i denominowany.

Czyli kredyty te nie były kredytami walutowymi?

MK: Oczywiście, że nie. Kredyty udzielane przez banki były wypłacane i spłacane w złotych. Kredytobiorcy nie potrzebowali franków szwajcarskich, lecz złotówek, ponieważ za złotówki kupowali nieruchomości lub spłacali swoje zobowiązania.

Dlaczego tzw. umowy frankowe są niekorzystne dla klientów?

MK: Podstawowa kwestia jest taka, że dla obliczenia zobowiązania klienta bank nie stosuje jednego miernika, a mianowicie bank swoje zobowiązanie (kwota do wypłaty) przelicza wg kursu zakupu franka, czyli kursu niższego, a zobowiązanie klienta (kwota do spłaty) - wg kursu sprzedaży, czyli kursu wyższego. Dzięki temu operacje bankowe generowały ogromne zyski.

Co to oznacza z perspektywy „zwykłego” frankowicza?

MK: Takie postępowanie banków należy traktować jaki nieuczciwe praktyki i w konsekwencji tego typu postanowienia umowne nie wiążą kredytobiorców jako tzw. klauzule niedozwolone.

Co zatem w takie sytuacji może, czy też powinien zrobić frankowicz?

MK: Przede wszystkim zająć się swoją sprawa. Konieczne jest bowiem doprowadzenie do sądowego uznania zapisów umowy kredytowej za niedozwolone albo doprowadzenie do ich wyeliminowania z obrotu prawnego.

Kancelaria Prawno - Finansowa w Lubinie. Tu frankowicze znajdą pomoc

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto