Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Defil – Fabryka wspomnień" - co dalej z wystawą?

Małgorzata Szymańska
„Defil – Fabryka wspomnień" - co dalej z wystawą? Jeszcze tylko do końca stycznia można odwiedzać ekspozycję poświęconą najnowszej historii Lubina i fabryce instrumentów lutniczych Defil. Jednak OK Wzgórze Zamkowe zapewnia, że nie ostatni raz usłyszymy o projekcie „Defil – Fabryka wspomnień"

„Defil – Fabryka wspomnień" - co dalej z wystawą

Blisko rok trwały przygotowania projektu o Dolnośląskiej Fabryce Instrumentów Lutniczych "Defil - Fabryka Wspomnień", którego realizacji podjął się OK Wzgórze Zamkowe w Lubinie. Głównym założeniem przedsięwzięcia było zorganizowanie wystawy, która miała odkurzyć najnowszą historię stolicy Zagłębia Miedziowego, a tym samym przypomnieć ją mieszkańcom miasta i okolic, którzy być może zapomnieli, że historia Lubina wiąże się nie tylko z odkryciem złóż miedzi i powstaniem kopalni. Dzieje Dolnośląskiej Fabryki Instrumentów Lutniczych sięgają czasów zakończenia II wojny światowej (1947 r.). A sama fabryka determinowała losy mieszkańców i samego miasta aż do 2001 roku , kiedy to nastąpiło nieuniknione rozpoczęcie procesu likwidacyjnego fabryki zakończone w 2005 r.

W przygotowania ekspozycji o Defilu OK Wzgórze Zamkowe zaangażował wszystkich mieszkańców miasta. Pracownicy Ośrodka wspólnymi siłami poszukiwali pamiątek związanych z Defilem, fotografii, materiałów graficznych, filmów, przedmiotów itp. Jednak najcenniejsze okazały się wspomnienia byłych pracowników fabryki oraz osób, które były w jakiś sposób związane z jej działalnością. Właśnie te wciąż żywe retrospekcje można było utrwalić w wersji audio i wideo, a wszystko po to, by zrealizować nie tylko główną wystawę, ale także towarzyszące jej publikacje, które niedługo ujrzą światło dzienne.

Najbliższe plany Wzgórza Zamkowego to przygotowanie katalogu defilowskiej ekspozycji. Ma się on ukazać jeszcze przed zakończeniem wystawy, która dostępna jest dla zwiedzających do 31 stycznia br. w Galerii Zamkowej. Natomiast majowy Festiwal Kwiatów i Roślin to również czas zarezerwowany na premierę książki poświęconej projektowi "Defil - Fabryka Wspomnień". Wówczas wyjątkowo przez trzy dni majowy festiwal zostanie wzbogacony o plenerową wystawę poświęconą Defilowi, powiększoną o nowe eksponaty i filmy ze wspomnieniami byłych pracowników. To jeszcze nie wszystkie niespodzianki przygotowane przez Wzgórze Zamkowe, ale na razie więcej nie zdradzimy.

„Defil – Fabryka wspomnień" - co dalej z wystawą

Plany, jakie z wystawą wiąże OK. Wzgórze Zamkowe świadczą o ogromnym sukcesie projektu. Chyba sami pomysłodawcy i organizatorzy nie spodziewali się, że wystawa będzie cieszyła się takim zainteresowaniem wśród mieszkańców Lubina i okolic. Ludzie z całego regionu, złaknieni regionalnej historii, tej naszej i najświeższej oraz wspomnień prawdziwych osób, które na co dzień ją tworzyły, przyjeżdżają do Lubina, by podziwiać ekspozycję w Galerii Zamkowej. Dotychczasowa frekwencja na wystawie udowadnia, że takie projekty jak "Defil - Fabryka Wspomnień" są ludziom potrzebne i mogą odnieść spektakularny sukces.

Jeżeli jeszcze nie widzieliście wystawy, macie czas do końca stycznia. Następna okazja, by przyjrzeć się bliżej najnowszej historii miasta oraz zobaczyć na własne oczy autentyczne eksponaty, na których wielu znanych i popularnych muzyków zaczynało swoją muzyczną karierę nadarzy się w maju. "Defil - fabryka wspomnień" to nie tylko fakty historyczne, ale pamięć o wspólnej przeszłości.

„Defil – Fabryka wspomnień" - co dalej z wystawą

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto