Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czesław Niemen, legendarny polski piosenkarz, patronem lubińskiej szkoły?

MSZ
Czesław Niemen, legendarny polski piosenkarz, patronem lubińskiej szkoły?
Czesław Niemen, legendarny polski piosenkarz, patronem lubińskiej szkoły? msz
Czesław Niemen, legendarny polski piosenkarz, patronem lubińskiej szkoły? Rodzina piosenkarza wyraziła zgodę, by lubińska szkoła nosiła imię Niemena. Czy pozytywną decyzję wyrazi też rada miasta?

Czesław Niemen, legendarny polski piosenkarz, patronem lubińskiej szkoły?

Sempołowska, Korczak, Kopernik, Wyżykowski, Domeyko, Jan Paweł II - to patroni lubińskich szkół. Autorytety w swoich dziedzinach, nietuzinkowe osobowości, przykładni obywatele stawiani za wzór do naśladowania współczesnej młodzieży.

Wbrew pozorom wybór patrona szkoły nie jest wcale tak łatwy. Przekonali się o tym uczniowie Gimnazjum nr 1 w Lubinie. Jednak tym razem społeczność szkolna podeszła do tematu nieszablonowo.

Grono pedagogiczne wraz dyrekcją placówki, postanowili do dyskusji o patronacie wciągnąć także młodzież. Uczniowie odbyli wraz z wychowawcami wiele rozmów o tym z czym kojarzy się patron, kim powinien być, jakie wartości powinien reprezentować, jaka jest jego funkcja w szkole.

- Dyskusje miały uzmysłowić uczniom, że patron to istotny element tworzenia tożsamości szkoły, nadaje charakter placówce, wyznacza kierunek działań - mówi Wiesław Bartoszewicz dyrektor Gimnazjum nr 1 w Lubinie. - Gdy wszyscy uznali, że wybranie szkole patrona ma sens, rozpoczęła się giełda nazwisk.

Czesław Niemen, legendarny polski piosenkarz, patronem lubińskiej szkoły?

Propozycji było wiele. Jednak, gdy przyszedł czas na argumentowanie kandydatur, lista nazwisk robiła się coraz krótsza. Ostateczny wybór zadziwił całe lubińskie środowisko związane z oświatą.

- Chcieliśmy, by patron szkoły był nie tylko wielką osobistością, ale też jak najbardziej współczesną - tłumaczy Wiesław Bartoszewicz. - Postawiliśmy na takie wartości jak humanizm, patriotyzm, ale taki pokojowy, bez karabinu i szabli. Do tego naszego szablonu najbardziej pasował Czesław Niemen.

Gdyby żył, obchodziłby dzisiaj 77. urodziny. Kompozytor, multiin-strumentalista, piosenkarz i autor tekstów piosenek. Ten wolny duch zawsze w kapeluszu zajmował się nie tylko tworzeniem muzyki - był również uznanym poetą i malarzem. Otwarty na współczesny świat dał się uwieść grafice komputerowej i muzyce elektronicznej. Bez wątpienia Czesław Niemen wielkim Polakiem był. Nie można mu odmówić ogromnego wkładu w kulturę naszego kraju, wpływu na rozwój polskiej muzyki.

Kandydatura piosenkarza wytypowanego na patrona szkoły wzbudziła spore zainteresowanie, nierzadko też zaskoczenie. - Pomysł rzeczywiście dość nietypowy, i dość zaskakujący, ale po głębszej analizie nam też spodobał się taki patron - podsumował Andrzej Pudełko, naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Nadzoru Właścicielskiego w lubińskim magistracie. - Patron może mniej tradycyjny, ale ukierunkuje szkołę na rozwój kultury, patriotyzmu, na rozwój idei, które przyświecały mu w życiu.

Czesław Niemen, legendarny polski piosenkarz, patronem lubińskiej szkoły?

- Każdą współczesną kandydaturę musimy poddać pewnej refleksji - kontynuuje wątek dyrektor szkoły i dodaje: - Ale kiedy przeanalizujemy życie Niemena, jego twórczość, okazuje się, że jego postawa może wnieść wiele różnorodnych wartości w życie szkoły.

Chociaż za kandydaturą Nieme-na są nie tylko uczniowie, ale także rodzice i nauczyciele, sprawa nie jest jeszcze przesądzona. Jak zaznaczył Andrzej Pudełko rada miasta musi jeszcze przegłosować uchwałę i podjąć ostateczną decyzję. W tym celu młodzież z Gimnazjum nr 1, która bardzo zaangażowała się w sprawę, przygotowała akademię z okazji 77. rocznicy urodzin ich przyszłego patrona. Uczniowie postanowili przybliżyć postać wielkiego artysty władzom miasta i przekonać ich do swojej inicjatywy.

- Patron jest ważnym elementem w tradycji szkoły. A dlaczego Czesław Niemen? Bo jest bardziej oryginalny niż na przykład Bolesław Chrobry, który występuje w tysiącach przypadków. Jest bardziej ciekawy ze względu na to, co robił a przez to bliższy gimnazjalistom -mówił Michał Stępkowski z samorządu uczniowskiego. - A poza tym chcemy przybliżyć postać Czesława Niemena innym, bo mimo swoich ogromnych zasług dla naszej kultury, wciąż mało się o nim mówi

- Zdziwiło mnie, że młodzież gimnazjalna zna dorobek Czesława Niemena i słucha jego piosenek - dodał po akademii Andrzej Pudełko i obiecał, że przedłoży w imieniu nieobecnego prezydenta Roberta Raczyńskiego ich wniosek na ręce miejskich rajców podczas najbliższej rady miasta.

Mocnym argumentem „za” nadaniu palcówce imienia Czesława Niemena jest aprobata członków rodziny artysty. - Szkół pod patronatem Niemena nie ma wiele, zaledwie sześć, więc zgoda pani Małgorzaty Niemen i jej życzliwe podejście do projektu, dała nam wiatr w żagle - mówi dyrektor Wiesław Bartoszewicz.

Czesław Niemen, legendarny polski piosenkarz, patronem lubińskiej szkoły?

Teraz szkoła musi czekać na decyzję rajców, gdyż ona determinuje dalsze działania. A warto zaznaczyć, że szkoła ma wiele planów i pomysłów związanych ściśle ze swoim patronem. Pierwszym i chyba najważniejszym jest oficjalna akademia nadania patronatu, którą wstępnie zaplanowano na 12 maja. Wśród zaproszonych gości znajdą się nie tylko spadkobiercy Niemena, ale też przedstawiciele pokrewnych placówek oświatowych, z którymi lubińskie gimnazjum już nawiązało współpracę. - W planach mamy ustanowienie cyklicznej imprezy, jaką będą dni patrona szkoły, mogłyby się nazywać „Cześki”, by młodzież miała związek emocjonalny ze swoim autorytetem. Myślimy też o przeglądzie twórczości Niemena, który miałby charakter międzyszkolnym, a nawet lokalnym - wylicza dyrektor. Pojawił się też pomysł na patio „Pod Papugami” oraz mural, które uatrakcyjnią codzienność szkoły. Młodzi będą mogli się tam zrelaksować, obcując jednocześnie z duchem patrona szkoły. Te projekty mają nadać spójny wizerunek placówce.

Czesław Niemen, legendarny polski piosenkarz, patronem lubińskiej szkoły?

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto