Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Komitet Społeczny ponownie w sprawie "odkrywki"

Justyna Ułazowska
Komitet Społeczny "Stop Odkrywce" wydał czwarty komunikat w sprawie budowy odkrywkowej kopalni węgla brunatnego.

Komunikat ma następującą treść:

Komunikat nr 4 Społecznego Komitetu "STOP Odkrywce"

1) Społeczny Komitet "STOP Odkrywce" informuje, że w dniu 13 sierpnia br. w Lubinie odbyło się spotkanie robocze gmin "górniczych" w tym gmin położonych na złożach węgla brunatnego i zagrożonych budową kopalni metodą odkrywkową.

W spotkaniu, którego Społeczny Komitet był gospodarzem, oprócz organizatora tj. Stowarzyszenia Ekologicznego "Eko -Unia" z Wrocławia wzięli udział przedstawiciele: Greenpeace Polska z Warszawy, Stowarzyszenia "Nie odkrywce" z Gubina, Stowarzyszenia "Przyjezierze" ze Strzelna, Kancelarii Prawnej JJB z Wrocławia oraz członkowie prezydium Komitetu w osobach wójtów i burmistrzów gmin: Lubin, Miłkowice, Kunice, Ruja, Ścinawa i Prochowice z jego przewodniczącą Ireną Rogowską na czele. W spotkaniu uczestniczył poseł Piotr Cybulski, który w październiku zeszłego roku wspólnie z parlamentarzystami ziemi legnickiej: Piotrem Borysem, Ewą Drozd, Ryszardem Zbrzyznym, Januszem Mikuliczem, Jackiem Swakoniem podpisał oświadczenie przesłane do Premiera Donalda Tuska wzywające władze do uznania wyników referendum z 27.09.2009 r.

Celem spotkania było wypracowanie metod wsparcia gmin w tworzeniu skutecznego lobbingu zarówno na poziomie krajowym jaki i regionalnym na rzecz zmian w ustawie Prawo Geologiczne i Górnicze, które zabezpieczałyby ich interesy oraz wzmocnienia pozycji samorządów w pro-klimatycznych procesach inwestycyjnych w Polsce. W trakcie spotkania omówiono m.in. doświadczenia oddolnych działań społecznych skierowanych przeciwko budowie odkrywkowej kopalni węgla brunatnego na przykładzie odkrywki "Tomisławice". Komitet "STOP Odkrywce" przedstawił z kolei swoje dotychczasowe działania, które zostały podjęte w walce przeciwko planowanej budowie kopalni w regionie Lubina i Legnicy. Ze szczególnym uznaniem spotkała się inicjatywa działań na forum europejskim, w tym poparta wieloma tysiącami podpisów petycja do Parlamentu Europejskiego. Ustalono, że następne spotkanie koalicji przeciwników forsowanych przez lobby energetyczno-górnicze zapisów w ustawie Prawo Geologiczne i Górnicze, odbędzie się w Zielonej Górze we wrześniu br.

2) Komitet z zadowoleniem powitał kolejny akt poparcia, tym razem ze strony senatora RP Piotra Kalety, który w przesłanym piśmie z dnia 6 lipca br. poinformował nas o interwencji jaką podjął w sprawie odkrywki u Ministra Gospodarki Wicepremiera Waldemara Pawlaka. Z załączonej do pisma odpowiedzi jaką Ministerstwo Gospodarki przekazało na ręce marszałka Senatu Bogdana Borusewicza, a którą podpisała wiceminister Strzelec-Łobodzińska wynika, że choć żadne decyzje w sprawie jeszcze nie zapadły to Ministerstwo skłania się w kierunku zabezpieczenia złoża węgla brunatnego "Legnica" przed dalszą zabudową infrastrukturalną. O takiej właśnie taktyce władz świadczyć może projekt wpisania przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego ochrony złoża "Legnica" przed dalszą zabudową
infrastrukturalną jaki znalazł się w przesłanym do konsultacji planie zagospodarowania przestrzennego województwa (patrz "Rzeczpospolita" z 15.07.2010 r.- "Brunatne gminy oburzone planem marszałka"). Podobnie jak konsekwentne i przyspieszone w ostatnim czasie prace legislacyjne związane z nowelizacją wybranych ustaw zapisanych w zał. nr 3 do "Polityki energetycznej Polski do 2030 r." Nie musimy dodawać, że wprowadzenie ochrony złoża wbrew woli społecznej wyrażonej w referendum przez mieszkańców subregionu legnickiego stanowiłoby dla objętych nią gmin ogromny cios powodujący całkowity zastój w ich rozwoju. W oczekiwaniu na "wyrok" jakim byłaby budowa odkrywkowej kopalni węgla brunatnego mieszkańcy skazani zostaliby na wegetację bez możliwości prowadzenia przez samorządy nowych inwestycji komunalnych w tym dróg, sieci wodociągowych czy podstawowych nawet remontów. Czekałaby nas kompletna stagnacja i to bez względu na to czy jakakolwiek kopalnia powstanie w przyszłości czy nie. Wszystko to w imię mitycznego "bezpieczeństwa energetycznego kraju" jakim zasłania się lobby energetyczno-węglowe.

Pytamy dlaczego jednak owo "bezpieczeństwo" chce się zapewnić rujnując życie kilkudziesięciu tysięcy ludzi bezpośrednio zagrożonych skutkami budowy kopalni metodą odkrywkową a groźbę katastrofy ekologicznej zaserwować następnym setkom tysięcy ?

W dzisiejszych czasach, w dobie szybkiego postępu i rozwoju alternatywnych metod pozyskiwania energii nie ma żadnego uzasadnienia dla takiej ofiary !

Przed popełnieniem straszliwego błędu jakim byłoby ustąpienie rządzących przed naciskami ww. lobby staramy się ostrzec już od wielu miesięcy. Po raz kolejny Społeczny Komitet wzywa do wycofania się z tych projektów bowiem przyczynią się one do rozpalenia ogromnego konfliktu społecznego mogącegowywołać falę, niepotrzebnych nikomu, ludzkich dramatów.

3) Wójtowie i Burmistrzowie członkowie prezydium Społecznego Komitetu, niezrażając się poprzednią odmową, postanowili 12.08.2010 r. przesłać na ręce
Waldemara Pawlaka powtórne zaproszenie do odwiedzenia gmin: Lubin. Miłkowice, Kunice, Ruja, Ścinawa i Prochowice celem zapoznania Wicepremiera z rzeczywistym poziomem rozwoju gmin naszego regionu oraz skalą zagrożeń związanych z ewentualną budową odkrywkowej kopalni węgla brunatnego. Chcielibyśmy móc niebawem przekazać opinii publicznej dobrą nowinę i tym sposobem uniknąć kolejnego rozczarowania ze strony chcących godnie przyjąć Wicepremiera mieszkańców regionu.

4) Społeczny Komitet "STOP Odkrywce" dziękując za dotychczasowe wsparcie nadal wzywa parlamentarzystów wszystkich opcji oraz organizacje społeczne, fundacje i stowarzyszenia do podjęcia wszelkich możliwych działań, których skutkiem byłoby uznanie przez rządzących werdyktu społecznego jakim był wynik referendum z 27.09.2009 r a tym samym odstąpienia od planów budowy odkrywkowej kopalni węgla brunatnego na złożu 'Legnica" oraz nie wprowadzania jego ochrony przed dalszą zabudową infrastrukturalną bowiem oznaczałyby ona zahamowanie rozwoju gmin nią objętych wbrew woli tysięcy mieszkańców naszego regionu.

Wiceprzewodniczący Społecznego Komitetu
"STOP Odkrywce"
Zdzisław Tersa

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Komitet Społeczny ponownie w sprawie "odkrywki" - Jawor Nasze Miasto

Wróć na jawor.naszemiasto.pl Nasze Miasto