Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Moja okolica... Szklary Górne w gminie Lubin

Aleksandra Glazer
Wieś Szklary Górne w powiecie lubińskim rozbudowuje się z każdym rokiem
Wieś Szklary Górne w powiecie lubińskim rozbudowuje się z każdym rokiem fot. Piotr Krzyżanowski
Szklary Górne to wieś położona w powiecie lubińskim, otoczona z każdej strony lasami, polami uprawnymi i łąkami. Od centrum Lubina dzieli ją zaledwie 10 minut jazdy autem.

Od czasów przedwojennych zmieniła się przede wszystkim zabudowa w miejscowości. Nabrała nowoczesnego charakteru. Do Szklar Górnych w poszukiwaniu działek siedliskowych przyjeżdżają ludzie z odległych miejscowości. Od niedawna przy wjeździe do wsi powstało nawet nowe, strzeżone osiedle "Park Szklary".

Ale Szklary Górne, to także zabytki, które przetrwały wiele wieków. W ubiegłym roku, dzięki dofinansowaniu urzędu marszałkowskiego, zrekonstruowano barokowy kościół, który jest wpisany do rejestru zabytków. Odnowiono elewację i dach świątyni. Ciekawostką jest nienaruszony dzwon pochodzący z XIV wieku.
Innym wartym zobaczenia obiektem, który zachował się do dziś w bardzo dobrym stanie, jest pochodzący z XVIII wieku pałac. Po II wojnie światowej budynek był zamieszkiwany przez pracowników miejscowego PGR-u. Od 1 stycznia 1984 r. mieści się w nim Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy.
W starym, ale zadbanym budynku z 1919 roku jest wiejski ośrodek zdrowia. Zaledwie trzy lata temu powstała szkoła podstawowa. Zaadaptowano na nią i rozbudowano budynek z 1927 roku.

Mieszkańcy skarżą się na problemy z wodami gruntowymi, które zostały skażone w latach 60., gdy powstawało zagłębie miedziowe. Wody te zostały zatrute przez ścieki przemysłowe pochodzące z kopalni w Lubinie i Polkowicach.

Mieszkańcy w 1974 r. wyegzekwowali bezpłatne dostarczanie wody do wsi przez koncern miedziowy. Spółka Energetyka, która przejęła od KGHM-u zarządzanie gospodarką wodną, żąda teraz od mieszkańców podpisania umów. Zobowiązują ich one do płatności za wo-dę, powołując się na przepisy prawne z 2004 r.
Do dziś jednak mieszkańcy nie chcą zgodzić się na płacenie pełnych rachunków za wodę. Sprawa nadal toczy się w sądzie. Badania, które zosta-ły przeprowadzane w styczniu, wykazały, że woda w Szklarach Górnych jest nadal zanieczyszczona.
Aleksandra Glazer

Oni tu mieszkają

Jolanta Fuczyło

Szklary Górne to miła wieś, gdzie można spokojnie spędzić życie. Oddalona jest od miejskiego zgiełku i hałasu. Od lat staje się coraz bardziej nowoczesna. Świadczą o tym powstające nowe domki jednorodzinne. Na ten rok mamy wiele planów inwestycyjnych, jednak nie wiemy, czy dojdą do skutku.Czekamy na decyzję radnych naszego miasta. Chcemy wybudować świetlicę z kompleksem sportowym, gdzie mogłyby się odbywać różne imprezy plenerowe. W miejscowości jest również ośrodek zdrowia, szczególnie potrzebny osobom starszym. Martwi nas sprawa zrujnowanych terenów popegeerow-skich, jednak póki nie ma funduszy, to nie ma szans na renowację.

Krystyna Chudy

W Szklarach Górnych mieszkam od 20 lat. Jest to piękna okolica i przyjazna dla mieszkańców. Nasza wieś, która z każdym rokiem się rozbudowuje, nie traci swojego uroku. Otoczona jest lasami i polami. Dużo się u nas dzieje. Niedawno powstało nowoczesne osiedle domków jednorodzinnych Park Szklary, jest nowa szkoła podstawowa, dzięki której najmłodsi mieszkańcy wsi nie muszą dojeżdżać do Lubina. Połączenie z miastem nie sprawia problemów dla osób niezmotoryzowanych, gdyż często kursują tu autobusy podmiejskie linii 4 i busy. Jednym z problemów jest brak świetlicy dla młodzieży.

Blaski i cienie

We wsi mieści się nowoczesna szkoła podstawowa. Dzięki niej najmłodsi mieszkańcy nie muszą dojeżdżać do szkół w Lubinie.

Relaks dla kobiet. Na terenie szkoły podstawowej w każdy poniedziałek odbywa się aerobik.
Odrestaurowany kościół. Mieszkańcy wsi nie mają potrzeby dojeżdżania do Lubina na msze święte.
Barokowy pałac z kompleksem leśnym dodaje uroku wsi. W budynku można organizować przyjęcia weselne.

W miejscowości brakuje świetlicy i kompleksu sportowego. Młodzież z wioski nie ma gdzie spędzać wolnego czasu.
Zaniedbane, rozległe tereny popegeerowskie. Brak funduszy na odnowienie budynków i ich zagospodarowanie powoduje, że miejsce to z każdym rokiem popada w ruinę.
Brak sklepów. W miejscowości znajduje się tylko jeden sklep.
Zbyt rzadko kursują autobusy podmiejskie linii 4.
Wieś Szklary Górne w powiecie lubińskim rozbudowuje się z każdym rokiem

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto