18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Raport o polskiej odkrywce w Brukseli - głosowanie

Urszula Romaniuk
Raport Komisji Petycji z misji śledczej na Dolnym Śląsku będzie dziś głosowany w Brukseli. Zgłoszono do niego 22 poprawki.
Raport Komisji Petycji z misji śledczej na Dolnym Śląsku będzie dziś głosowany w Brukseli. Zgłoszono do niego 22 poprawki. UG Lubin
Raport unijnej Komisji Petycji z misji śledczej na Dolnym Śląsku, w związku z planowaną odkrywką węgla brunatnego, będzie dziś głosowany w Parlamencie Europejskim.

Raport powstał po majowej wizycie delegacji unijnej, m.in. w rejonie Lubina. 22 poprawki zostały zgłoszone przez polskich europosłów do roboczego raportu Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego. 14 poprawek zgłosiła grupa posłów w składzie: Lena Kolarska -Bobińska, Jarosław Wałęsa, Jacek Protasiewicz i Piotr Borys, 8 - Lidia Geringer de Oedenberg. – Poprawki zaproponowane przez Lidię Geringer de Oedenberg znacząco wspierają prawa mieszkańców terenów zagrożonych budową odkrywkowej kopalni węgla brunatnego – taką informację otrzymaliśmy z urzędu gminy Lubin. – Zawierają dodatkowe informacje dotyczące opinii prawnej Krzysztofa Uczkiewicza, dowodzącej sprzeczności między Prawem geologicznym i górniczym a polskim prawem administracyjnym oraz wniosek do polskiego Trybunału Konstytucyjnego złożony przez Irenę Rogowską, wójt Gminy Lubin o zbadanie zgodności Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030 z Konstytucją RP.
Grupa posłów w składzie: Lena Kolarska -Bobińska, Jarosław Wałęsa, Jacek Protasiewicz i Piotr Borys wnioskowała o wykreślenie zalecenia, w którym przytaczane są badania przeprowadzone przez Stuttgart Institute University ds. energii i ekonomii, które stwierdzają, że polskie elektrownie węglowe mają najgorszy wpływ na zdrowie w Unii Europejskiej, a zanieczyszczenie powietrza przez 300 europejskich największych elektrowni węglowych powoduje 22300 przedwczesnych zgonów rocznie. Dotyczy to też możliwości skreślenia z raportu punktu mówiącego o zaniepokojeniu zarzutami, że organizacje ekologiczne przeciwne wydobyciu gazu łupkowego oraz elektrowniom węglowym mogą być pod nadzorem tajnych służb z podejrzeniem, uznane jako zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Raport Komisji Petycji można będzie śledzić podczas relacji z posiedzenia, link:
http://www.europarl.europa.eu/ep-live/en/committees/video?event=20131017-0900-COMMITTEE-PETI. Głosowania w sprawie raportu z misji śledczej na Dolnym Śląsku planowane jest ok. godz. 11. (źródło: UG Lubin).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto