Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wspólne projekty badawcze KGHM i EcoMetales

Urszula Romaniuk
PK
Porozumienie o współpracy podpisali w Santiago de Chile prezesi KGHM oraz EcoMetales, spółki zależnej koncernu Codelco. Będą realizować projekty badawczo-rozwojowe dotyczące poprawy parametrów produkcyjnych i oddziaływania na środowisko.

W liście intencyjnym są zapisy dotyczące projektów badawczo-rozwojowych związanych z konwersją arsenu w związki obojętne środowisku, zagadnienia dotyczące redukcji żużli metalurgicznych oraz modernizacji procesu flotacji, prowadzącej do zwiększenia uzysku miedzi, srebra i innych metali. Miedziowe giganty z Chile i Polski mają też zbadać, które z wdrożonych w Codelco pirometalurgicznych rozwiązań innowacyjnych, prowadzących do obniżki kosztów eksploatacyjnych, można zastosować w KGHM.
Umowa z EcoMetales została podpisana podczas wyjazdu delegacji KGHM do Chile, która m.in. zapoznała się ze stopniem zaawansowania prac przy budowie kopalni wraz z kompleksem przeróbczym Sierra Gorda oraz brała udział w biznesowym szczycie państw Ameryki Południowej i Unii Europejskiej CELAC-UE.
Herbert Wirth, prezes zarządu KGHM, zapowiedział także współpracę stron w ramach projektu inteligentnej kopalni, która ma na celu pełną mechanizację wydobycia surowców.
Ivan Valenzuela, prezes EcoMetales, zaznaczył, że współpraca pomoże w dalszej eliminacji z procesu wydobywczego potencjalnych czynników zagrażających zdrowiu i środowisku.
Z dotychczasowych rozmów specjalistów z KGHM i Codelco wynika, że rozpatrywana jest modernizacja układu flotacji, co umożliwi wzrost uzysku o około 1 proc. W warunkach KGHM oznaczałoby to dodatkową produkcję rzędu 5-6 tys. ton miedzi oraz 1,2 ton srebra rocznie, o wartości około 140 mln zł.

EcoMetales jest 100 proc. spółką Codelco, której zadaniem jest rozwiązywanie problemów zagospodarowania odpadów górniczych, hutniczych, poprawy uzysków metali wiodących jak również odzysk metali towarzyszących ze strumieni materiałów krążących zwłaszcza w obiegach hutniczych. Codelco to z kolei największy producent miedzi na świecie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto