Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zagłębie miedziowe: Absolwenci uczelni nie nadają się do pracy

Urszula Romaniuk
Kandydaci na pracowników nie znają języków obcych. Nie są kreatywni, komunikatywni ani samodzielni. Brakuje im motywacji. Nie potrafią też rozwiązywać problemów.

To niektóre opinie pracodawców z rejonu lubińskiego na temat osób starających się o zatrudnienie. Uzyskano je w wyniku konsultacji, przeprowadzonych na przełomie roku 2011 i 2012 przez Uczelnię Zawodową Zagłębia Miedziowego w Lubinie, a przedstawiono w zeszłym tygodniu podczas III Konwentu UZZM. Konwent ten skupia ponad 30 osób, m.in. przedstawicieli firm i instytucji współpracujących z uczelnią.

- Chodzi o monitorowanie karier zawodowych swoich absolwentów w celu dostosowania kierunków studiów i programów kształcenia do potrzeb rynku pracy - wyjaśnia Maria Paszkowska, wicekanclerz UZZM.

Monitoring taki wskazany jest - zgodnie z nowymi przepisami - po trzech i pięciu latach od ukończenia studiów.

Do tej pory uczelnie nie śledziły zawodowych losów swoich absolwentów i trudno byłoby ich odnaleźć. Dlatego pierwszy raport na ten temat ma charakter ogólny, choć lubińska uczelnia wyciągnęła już dla siebie wnioski.

- Wysłaliśmy zapytania do 51 pracodawców: jak oceniają nasze programy kształcenia i jakich kompetencji oczekują od przyszłych pracowników - mówi Maria Paszkowska.

Jednym z pracodawców był KGHM (w uczelni jest kierunek: górnictwo i geologia). Jego przedstawiciele zwrócili uwagę m.in. na to, że powinno być więcej zajęć praktycznych kosztem np. teoretycznych.

- Najczęściej firmy oceniają nie tyle wiedzę, co predyspozycje osobiste dostosowane do specyfiki działania i kultury organizacyjnej - potwierdza Beata Kozak, dyrektor ds. pracowniczych w ZG Polkowice-Sieroszowice. - Mając takie wyniki badań, poparte spostrzeżeniami pracodawców, uczelnia powinna dokonywać korekt w programach edukacyjnych.

Rektor UZZM zadeklarował już, że ponownie przeanalizuje programy kształcenia. - Będziemy zachęcać studentów do odbywania praktyk zawodowych i nauki języków obcych - dopowiada wicekanclerz Paszkowska.

Dodaje, że wielu studentów traktuje te zajęcia jako przykry obowiązek, a nie coś, co może zaprocentować. Być może na kierunku górnictwo będą dodatkowe zajęcia w zakresie komunikatywności i kreatywności. By poznać zawodowe losy dotychczasowych absolwentów, UZZM wyśle do nich ankiety. Nowe roczniki będą już monitorowane zgodnie z ustawą.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto