Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubin: Głębsze odwierty w KGHM

ULK
Po obiecujących wynikach wierceń w okolicach Bolesławca KGHM wystąpił do Ministerstwa Środowiska o zgodę na kolejny etap prac i taką otrzymał. Obecnie samorządy wydają opinie w tej sprawie.

- Chodzi m.in. o rozszerzenie zakresu rozpoznania geologicznego złoża poniżej 1250 m - mówi Grzegorz Stiepanow, inspektor ds. planowania przestrzennego w Urzędzie Gminy Warta Bolesławiecka.

KGHM zamierza wykonać 9 kolejnych otworów na terenie Niecki Grodzieckiej. Dotychczasowe, koło Bolesławca, Warmątowic i Warty Bolesławieckiej, osiągnęły od 1000 do 1200 m głębokości (koncesja pozwalała na wiercenie do 1250 m). Każdy taki odwiert kosztuje 3-4 mln zł.

Rozpoznawanie złoża miedzi na ziemi bolesławieckiej, w tzw. starym zagłębiu miedziowym, rozpoczęło się wiosną zeszłego roku. Wyniki z pierwszych otworów były bardzo obiecujące. Jak nam powiedział wtedy Grzegorz Lipień, główny inżynier geolog KGHM, grubość złoża rudy miedzi w tym rejonie waha się od 1,3 m do 2,2 m, a wydajność miedzi z jednego metra kwadratowego wynosi od 80 kg do 133 kg. To parametry zbliżone do tych, jakie występują w kopalniach Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego (średnio: 100 kg z mkw. powierzchni). Co więcej, złoże w Niecce Grodzieckiej jest bardzo srebronośne. W tonie rudy zawierającej ok. 2 proc. miedzi znajduje się ponad 60 g srebra (w LGOM-ie jest to ok. 40 g).

Oszacowano, że zasoby w rejonie Bolesławca sięgają około 1,5 mln ton miedzi i 5 tys. ton srebra.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto